Otkazivanje sudjelovanja moguće je jedino pismenim putem na e-mail adresu: danijela@conventuscredo.hr
Sudionici koji do 10. listopada 2024. pismenim putem Kongresnoj agenciji otkažu sudjelovanje, mogu nakon održavanja skupa ostvariti povrat uplaćene kotizacije umanjene za iznos PDV-a i 30% administrativnih troškova. Sudionici koji nakon 10. listopada 2024. žele otkazati sudjelovanje, neće moći ostvariti povrat uplaćenog iznosa osim u slučaju izvanrednih okolnosti koje će biti razmotrene i odobrene od strane organizacijskog odbora.
Povrat neće biti izvršen radi nesudjelovanja na skupu.
Registracijom na kongres dajem privolu Conventus Credo d.o.o. da me kontaktira kako u vezi kongresa, tako i svih ostalih sličnih skupova vezanih za medicinsku struku. U svakom trenutku ćete moći kontaktirati Conventus Credo i povući ovu privolu.
Format: uvodno predavanje, prikaz najčešćih UZV nalaza, praktični dio
Klinički značaj: Ultrazvuk je važno dijagnostičko oruđe u prepoznavanju patologije urotrakta, ali i slikovni modalitet prve linije za procjenu bolesnika s azotemijom i oligurijom. Bubrezi i mokraćni mjehur se lako pregledavaju zbog povoljnog anatomskog položaja, a većina akutnih patoloških promjena na bubrezima i mokraćnom mjehuru se lagano uočavaju ultrazvukom.
Ciljevi učenja: Cilj radionice je naučiti pristup bolesniku za dobivanje optimalnog UZV prikaza urotrakta, proučiti normalni UZV izgled kao i najčešća patološka stanja (npr. dilatacija kanalnog sustava, bubrežni kamenci, akutna i kronična bubrežna oštećenja, divertikuli i veliki tumori mokraćnog mjehura itd).
Format: uvodno predavanje, prikaz najčešćih UZV nalaza, praktični dio
Klinički značaj: Ispravna procjena volumnog statusa pacijenta jedan je od najčešćih problema u akutnom zbrinjavanju. Većina liječnika koji koriste ultrazvuk se uglavnom oslanjaju na mjerenja donje šuplje vene iako su studije pokazale da to nije optimalno. U zadnje četri godine je razvijen i validiran ultrazvučni protokol u 4 koraka: VExUS (engl. Venous Excess Ultrasound Score) koji se pokazao kao superiorniji neinvazivni način kvantificiranja venske kongestije. Pregledom se procjenjuje stupanj venske kongestije ne samo DŠV već i jetre, crijeva i bubrega.
Ciljevi učenja: Objasniti teoriju ovog protokola, uvježbati četiri UZV pozicije za mjerenje VexUS-a te naučiti interpretaciju nalaza.
Format: uvodno predavanje, seminarska radionica s primjerima normalnih i patoloških nalaza
Klinički značaj: Ultrazvuk testisa je idealna neinvazivna i ne-ionizirajuća pretraga za patologiju testisa. Uz pomoć ultrazvuka lako možemo razlučiti etiologiju bolova ili otoka u regiji testisa, što uključuje torziju testisa ili epididimitis/orhitis, kao i procjenu znakova ozljede u testisima nakon traume. Ultrazvuk može lako detektirati intra ili ekstraskrotalne mase, kao i druge abnormalnosti.
Ciljevi učenja: Naučiti tehniku ultrazvučnog pregleda testisa i prepoznavanje normalnog i najčešćih patoloških nalaza.
Format: uvodno predavanje, seminarska radionica s prikazom patologije, praktični dio na zdravom modelu
Klinički značaj: Ultrazvuk je odličan alat za procjenu patologije u regiji prepone, jer se radi o površnim strukturama koje su lako vidljive sondom visoke frekvencije. Metoda je neinvazivna i dostupna te može značajno doprinijeti dijagnostici u hitnom prijemu.
Ciljevi učenja: Polaznici će naučiti prikazati relevantne anatomske strukture važne za orijentaciju tijekom pregleda, kao i postupnik pregleda kako bi se mogao identificirati integritet ingvinalnog i femoralnog kanala te patoloških promjena u ovoj regiji.
Format: uvodno predavanje s prikazima normalnih i patoloških nalaza, praktični dio
Klinički značaj: FAST (focused assessment with sonography for trauma) odnosno ciljani pregled ultrazvukom u traumi osmišljen je kako bi kliničaru uz krevet bolesnika odgovorio na pitanje postoji li slobodna tekućina u prsnom košu i/ili trbušnoj šupljini u kontekstu traume. Premisa iza korištenja FAST protokola je ta da ćemo u slučaju značajne traume u prsnom košu i/ili trbušnoj šupljini naći slobodnu tekućinu. eFAST(extended FAST) odnosno prošireni FAST je nadogradnja FAST protokola u kojem dodatno tražimo slobodni zrak u prsnom košu. Pneumotoraks je jedan od značajnih patoloških stanja koje potencijalno životno ugrožavaju našeg pacijenta u kontekstu traume te je otkrivanje istog od velikog značaja pri zbrinjavanju pacijenta.
Ciljevi učenja: Samostalno izvođenje FAST i eFAST protokola – poznavanje i ultrazvučni prikaz tipičnih mjesta na kojima se nakuplja tekućina u prsnom košu i trbušnoj šupljini, identifikacija pnemotoraksa.
Format: uvodno predavanje, praktični dio na zdravom modelu
Klinički značaj: Otok noge i sumnja na DVT česta je klinička situacija u akutnoj medicini, diferencijalna dijagnoza je relativno široka, a ultrazvuk je ključan u postavljanju dijagnoze.
Ciljevi učenja: Polaznici će biti sposobni samostalno izvesti pregled dubokih vena natkoljenice do poplitealne vene te biti upoznati s prikazom dubokih vena potkoljenice.
Format: uvodno predavanje, praktični dio na modelima toraksa i krvnih žila
Klinički značaj: Ultrazvučni pregled postao je nezaobilazan dio nekih zahvata koje je danas zapravo neprihvatljivo izvoditi bez direktne kontrole ili barem prethodne vizualizacije ultrazvukom.
Ciljevi učenja: Na ovoj radionici polaznici će moći vježbati tehnike pleuralne punkcije i punkcije perikarda pod kontrolom ultrazvuka te punkcije krvne žile pod kontrolom ultrazvuka.
Format: uvodno predavanje s primjerima patologije, praktični dio na zdravom modelu i simulatoru
Klinički značaj: Ultrazvuk gornjeg abdomena najčešći je ultrazvučni pregled u hitnom prijemu te je najčešći uvod u svijet ultrazvuka za liječnike u akutnoj medicini. Poznavanje ove metode omogućava liječniku praktičaru samostalno razjašnjavanje kliničkih problema s kojima se susreće.
Ciljevi učenja: Polaznici će naučiti samostalno prikazati strukture gornjeg abdomena (jetru, žučne vodove, žučni mjehur, gušteraču, slezenu, abdominalnu aortu, donju šuplju venu) te prepoznavati normalne i najčešće patološke nalaze.
Format: uvodno predavanje, seminar s prikazom slučajeva
Klinički značaj: Hipotenzija i šok česti su problem u zbrinjavanju akutnih bolesnika, etiologija je relativno raznolika, a brza identifikacija uzroka omogućava brzo ciljano liječenje i poboljšava ishode. Ultrazvuk u velikom broju slučajeva omogućava brzo i pouzdano razjašnjavanje uzroka šoka (hipotenzije), a RUSH protokol omogućava sustavan pristup ultrazvučnom pregledu hipotenzivnog pacijenta.
Ciljevi učenja: Objediniti znanje tehnika ultrazvuka u RUSH protokol za brzo prepoznavanje uzroka hipotenzije/šoka.
Format: uvodno predavanje, prikaz slučajeva, praktični dio na zdravom modelu i simulatoru
Klinički značaj: FoCUS (engl. Focused Cardiac UltraSound) je standardizirani pristup ultrazvučnom pregledu srca koji omogućava pouzdanu akviziciju informacija o veličini i funkciji lijeve i desne klijetke, postojanju perikardijalnog izljeva i volumnom statusu koje mogu biti ključne u planiranju zbrinjavanja akutnih bolesnika. Ne radi se o ehokardiografskom pregledu nego orijentaciji o ključnim elementima srčane funkcije.
Ciljevi učenja: Prikaz srca iz osnovnih projekcija te dobivanje informacije o veličini i funkciji klijetki te postojanju perikardijalnog izljeva.
Format: uvodno predavanje, prikaz slučajeva, praktični dio na zdravom modelu
Klinički značaj: Ultrazvuk pluća je jednostavna metoda kojom se mogu u kratkom vremenu dobiti vrijedne informacije o patološkim promjenama pluća. U mnogim situacijama komplementarna je ili superiorna rendgenogramu pluća. Uz dobro razumijevanje principa pregleda, metoda se brzo usvaja i koristi kliničaru za bolje sagledavanje stanja bolesnika.
Ciljevi učenja: Razumijevanje principa ultrazvuka pluća. Prepoznavanje normalnog ultrazvučnog nalaza, nalaza kod kardiogenog edema pluća, pneumonije, ARDS-a, pneumotoraksa, atelektataze, sumnje na plućnu emboliju i pleuralnih izljeva.
Format: uvodno predavanje, prikaz primjera patologije, praktični dio na zdravom modelu
Klinički značaj: MSK ultrazvuk u hitnoj službi je dobra metoda probira kojom se mogu razlučiti akutne ozljede od kroničnih stanja.
Ciljevi učenja: Polaznici će naučiti učiniti standardizirani pregled UZV-a koljena i Ahilove tetive kroz standardizirani pristup (check list) Europskog muskuloskeletnog radiološkog društva (ESSR), razlikovati zdrave strukture od patološki promijenjenih te će biti u stanju razlikovati akutne ozljede i stanja od kroničnih promjena.
Format: uvodno predavanje s prikazom česte patologije, praktični dio na zdravom modelu
Klinički značaj: Akutno kompromitirana arterijska cirkulacija u ekstremitetima zahtijeva brzo prepoznavanje i početak liječenja. Iako je angiografija zlatni standard dijagnostike, doplerski pregled omogućava akviziciju ključnih informacija bez odgode i planiranje dalje obrade.
Ciljevi učenja: Polaznici će naučiti algoritam pregleda i indikacije, tehnike pregleda perifernih arterija i razlikovati normalne od patoloških nalaza.
Format: uvodno predavanje, praktični dio na modelu i simulatoru
Klinički značaj: Bol u donjem desnom kvadrantu i sumnja na apendicitis svakodnevna su situacija u hitnom prijemu. Ultrazvuk uz klinički pregled i laboratorijsku obradu omogućava postavljanje ili isključivanje dijagnoze u velikoj većini pacijenata. Metoda se brzo uči, a uz praktično iskustvo postaje važan svakodnevni dijagnostički alat.
Ciljevi učenja: Polaznici će naučiti dijagnostički algoritam, tehniku pregleda te dijagnostičke kriterije za apendicitis, a također i najčešće nedoumice i pogreške prilikom pregleda.
Format: uvodno predavanje, prikaz slučajeva
Klinički značaj: Glavna prednost POCUS-a za vrijeme kardiopulmonalnog aresta je otkrivanje reverzibilnih uzroka, kao što su tamponada, plućna embolija, hipovolemija i tenzijski pneumotoraks, a u novije vrijeme i razlikovanje prave i „pseudo”električne aktivnosti bez pulsa. Upotreba UZV-a za vrijeme kardiopulmonalne reanimacije, uz otkrivanje reverzibilnih uzroka, može pomoći i u dijagnosticiranju drugih stanja, kao što su zatajivanje rada zalistaka, lijevog i desnog ventrikula te ruptura srca.
Ciljevi učenja: Razumjeti svrhu i ulogu ultrazvuka za vrijeme reanimacije.
Format: uvodni teorijski dio uz definiranje indikacija i kontraindikacija, protokoli skeniranja
Klinički značaj: Blokovi perifernih živaca koriste se kao dio multimodalnog pristupa liječenju akutno ozlijeđenog pacijenta. Njihova primjena smanjuje potrošnju sistemski ordiniranih opioida kao i njihove moguće nuspojave, a često je i jedini sigurni modalitet analgezije i anestezije za neke pacijente.
Ciljevi učenja: Usvojiti protokole skeniranja i naučiti odabrati pravi blok za određenu indikaciju uz vrstu anestetika, njegove doze i ukupni volumen.
Format: uvodno predavanje, prikaz slučajeva, praktični dio na zdravom modelu
Klinički značaj: Jednostavna, a neophodna metoda koju izvodimo kod sumnje na tranzitornu ishemijsku ataku, moždani udar ili disekciju krvnih žila vrata. U velikom broju slučajeva koristi i kao dijagnostička metoda asimptomatske stenoze te prevencije budućeg moždanog udara.
Ciljevi učenja: Razumijevanje principa i indikacija za ultrazvuk karotidnih i vertebralnih arterija. Prepoznavanje urednog ultrazvučnog nalaza, vrste aterosklerotskih plakova, stupnjevanje stenoze, sumnje na disekciju i indikacije za operativni zahvat.
Format: uvodno predavanje, prikaz slučaja, praktična vježba na zdravom modelu
Praktična primjena: Promjer ovojnice očnog živca (ONSD) je surogat intrakranijalnog tlaka (ICP) koji se može prikazati ultrasonografijom na mjestu skrbi (POCUS). Vidni živac okružen je produžetkom meningealnih ovojnica mozga. Kada se ICP povisi, uzrokuje rastezanje ONSD-a koje je moguće izmjeriti ultrazvukom (UZV). ONSD POCUS se koristi u intenzivnoj njezi, međutim važno je standardizirati ONSD mjerenja kako bi se poboljšali rezultati istraživanja i klinička korist.
Ciljevi učenja: Razumijevanje principa ONSD UZV. Prepoznavanje normalnog ultrazvučnog nalaza, nalaza kod povišenog ICP-a, primjena u različitim kliničkim scenarijima.